18.12.2017 - 1.2.2018 - Zkouškové období

26.1.2018 09:00 - Den otevřených dveří

ACCA: zkouška nanečisto

ACCA připravuje celoevropskou zkoušku nanečisto Finance Leader of Tomorrow

Zkoušky se můžou účastnit studenti bakalářských i magisterských oborů ( tzn. i neakreditovaných oborů), zkouška bude trvat 30 minut a bude se skládat ze 30 otázek z oblasti manažerského a finančního účetnictví.

Termíny zkoušky jsou 21. a 25. listopadu.

Celkově budou zkoušku skládat studenti ze 17 evropských zemí, jedná se tedy o velmi dobrou možnost otestovat své znalosti a případně i vyhrát zajímavou cenu: vítězové na prvních třech místech získají tablet!

-------------------------------------------------------------------------------------

ACCA is pleased to announce that we’re running a contest to find the next Finance Leader of Tomorrow

To take part in the contest, students must be enrolled in a Bachelor Degree or Masters Programme at a university in Central and Eastern Europe. The contest consists of a 30 minutes online test with 30 multiple choice questions from Management Accounting and Financial Accounting and can be sat on 21 or 25 November 2017.

This will be an amazing chance for students to test their financial knowledge by taking part in this online contest. It will be a great test to measure students against students from 17 European countries, allow representation for your university, and students stand a chance to win attractive prizes. For more information about the contest please visit: www.accaglobal.com/competition